Yeni Başlayacağım. Ama nasıl?

Write By: kralice Published In: Arıcılık İle İlgi Bilgiler Created Date: 2015-07-14 Hits: 2748 Comment: 0

Arıcılığa başlama fikri nereden aklınıza geldi?

Bu fikir oluştuğunda zaten arıcılık ile bir şekilde tanıştığınızı gösterir ki iyi bir gelişmedir. Genellikle arıcılık yapma fikri, aile ve iş arkadaşlarından birisinin arıcılık ile uğraşması veya yaptığınız meslek gereği uygulama alanlarında arıları ve arıcıları görerek oluşabilir.

Arıcılığa başlama fikri nereden aklınıza geldi?
Bu fikir oluştuğunda zaten arıcılık ile bir şekilde tanıştığınızı gösterir ki iyi bir gelişmedir. Genellikle arıcılık yapma fikri, aile ve iş arkadaşlarından birisinin arıcılık ile uğraşması veya yaptığınız meslek gereği uygulama alanlarında arıları ve arıcıları görerek oluşabilir.
Son yıllarda oluşan sahte bal söylentileri de sizi kendi bal ihtiyacınızı karşılamanız gerektiği düşüncesine itmiş olabilir.
Profesyonel arıcılık yapmak istiyorsanız; eğer hiç tecrübeniz yok ve arıcılığa başlamaktaki sebebiniz tamamen ailenizin geçimini sağlayabilecek kazancı elde etmek ise, sonu hüsranla sonuçlanabilecek bir başlangıç olur. Çünkü arıcılık başlangıç yıllarında çok kazanç sağlanabilecek bir üretim dalı değildir.
 
Bulunduğum yerde arıcılık yapılabilir mi?
Ülkemizin zengin kaynakları ve değişik iklim koşulları olması sebebiyle verim farklılıkları olmasına rağmen; güzel yurdumuzun her yerinde arıcılık faaliyeti yapılabilir.
Bazı bölgeler arıcılık açışından büyük avantajlar sunmakta olup, düşük girdilerle yüksek verimler elde edilebiliyor.

Arıcılığı nasıl öğrenebilirim?
Arıcılık kursları arıcılık ile ilgili ilk bilgilerin verilmesi ve arıcılık ufkumuzun açılması açısından yeterli olmakta, ancak uygulama yapma gerekliliği bulunmaktadır.
Bu kapsamda çevrenizde arıcılık yapan kişilerle temas kurarak, onların tecrübelerinden faydalanınız ve onlara yardım ederek, bilgi kapasitenizi arttırınız.
Kovan nasıl edinebilirim?
Boş kovanlarınızı arıcılığı bırakmış kişilerden temin edebilirsiniz. Bu durum başlı başına standardizasyon sorunu demektir.
İnternet üzerinden kovan satışı yapan firmalarda bulunmaktadır.
Bulunduğunuz bölgedeki arıcıların irtibatta olduğu kovan imalatçıları da kovan temini için uygun yerlerdir.
Alacağınız kovanların özelliklerini ilk etapta önemsemeyebilirsiniz, Ancak zaman içerisinde arı ailesi sayısı arttıkça kovan özellikleri önem arz edecektir.
Bugüne kadar gördüğümüz şudur ki, kendi kovanlarını kendileri yapma imkanı yaratabilmiş arıcılar daha başarılı olabilmektedir.
Arı Ailesi yönetimini nasıl öğrenebilirim?
Arıcılıkla hiç ilgisi olmayan bir kişinin ilk etapta arı ailesi yönetiminden, arıların saldırı korkusu ile uzak durduklarını biliyoruz.
Haftalarca yeni aldıkları kovanın etrafında dönen arıcıların varlığını kendi anlatımlarından biliyoruz.
Arı aileleri aslında kendi başlarına varlıklarını sürdürebilme yeteneklerine sahiptirler ki bu birçok canlıda mümkün değildir.
Ancak iyi yönetilmiş arı ailelerinde verim artışlarının olduğu ise bilimsel bir gerçektir.
En güzel arı ailesi yönetimini öğrenmenin yolu, bir arıcının yanında bulunarak ona yardımcı olmaktır.

Arıcılığın tüm fonksiyonlarını kusursuzca yönetebilen arıcı henüz yoktur.
Bu yüzden gelişime açık olmalı ve öğrenme azmi içerisinde yenilikler her zaman takip edilmelidir.
İnternetin gelişmesi ile özellikle yeni başlayanlara yönelik olarak, bilgiye ulaşabilmek artık günümüzde mümkündür.
 
Arı ırkı önemli midir?
Arı ırklarının kendilerine göre öne çıkan özellikleri vardır.
Yeni başlayanların arı ırkı seçme şanslarını bulamadıkları bir sektörde, yerel ırkları tercih etmeleri her zaman yararlarına olacaktır.
Zaman içerisinde yerel arılardan daha farklı ırk arılarla çalışma isteği arı ailesi yönetimini öğrendikten sonra genellikle başvurulan bir yöntemdir ki Dünya arıcılığına bakıldığında yerel arılara bir dönüşün olduğu görülmektedir.
Bulunulan bölgeye uyumları test edilmiş yerel arıların ilk etapta edinilmesi yeni başlayanların hatalarını da telafi edebilir.
Yine gördüğümüz ve sebebini çözemediğimiz bir konu da yeni başlayanların ırklara çok ilgi duymalarıdır.
 
Arı ailesini nereden temin edebilirim?
Arıcılığa başlamak için kesinlikle arı ailesi sahibi olmak gerekir.
Bazen bu hiç umulmadık anda bahçenizdeki ağaca gelen bir oğul arısı ile başlayabilirsiniz.
Ülkemizde arı ailesi satışları yapan yerler elbette vardır. Ancak genellikle arıcıların kendi yönetebileceği arı ailesi sayısından fazla olan arılarını satmasıyla oluşan bir pazar söz konusudur.

Bizlerin hedeflerinden bir tanesi de bu konuda çalışmalar yapmaktır.
Dünya'da örnekleri bulunan işletmeler gibi, sağlıklı arı aileleri üretmek ve ihtiyaç duyan arıcılara, arı ailesi satışlarını şeffaf biçimde yapabilmektir.
 
Kaç arı ailesi edinmeliyim ve ne zaman başlamalıyım?
Kaç arı ailesi ile ne zaman başlanacağı konusunda genellikle soru işaretleri bulunmaktadır.
Arıcılığa başlamak için en kolay yol, arılı birkaç kovan satın almaktır.
Ancak yeni başlayan arıcı adaylarının arı ailesi sayısını çok fazla tutmamaları gerekir.
Kovan sayısı belirlemedeki faktörleri saymaya çalışalım. Bu kovanları ve tabi ki içersindeki arıları elde etmekte gerekecek maddi hazırlığımız ne kadardır?
Örnekleyecek olursak; Boş kovan fiyatları özelliklerine göre ilavesi ve boş çerçeveleri ile birlikte 60-85 TL. arasında değişmektedir. Kendi imkânlarınızla yaptıracağınız veya yaptırdığınız kovan sayısı sizin ilerdeki yıllardaki hedeflerinizi karşılayabilecek sayıda değilse farklı yerlerden alacağınız veya yaptıracağınız kovanlar ile standardizasyon sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye edilen konu tüm alacağınız kovanların standart ölçülerde olmasıdır. (Arısı ile birlikte size verilen kovanların standart ölçülerde olmama ihtimali çok yüksektir.)
Alacağınız kovanların polenlikli olması özellikle havalandırma açısından da fayda sağlayacaktır.
Kesin tavsiyemiz, kovanlarınızın polenli olmasıdır.
Kovanınız mevcut ve sadece arı alacaksanız mevsimsel ve yöresel olarak değişmesine rağmen 1 çerçeve arı 15-25 TL. arasındadır. Alınacak 10 çerçeveli arı ailesi fiyatı 150-250 TL. arasında tutacaktır. Bu maddi boyut gözönünde bulundurularak alınabilecek arılı kovan sayısı belirlenmelidir. Tavsiye edilen sayı genelde 3 olmasına rağmen 10 kovana kadar ilk etapta alınabilir.
Zamanlama ile ilgili olarak ise, hataların telafisinin en kolay olduğu dönem bahar mevsimidir.
Daha da odaklamak gerekirse, bazı büyüklerimize göre bölgedeki erikler çiçek açınca alınmalıdır.
Genellikle ilkbahar mevsimi önerilse de, her mevsimin riskleri ve avantajları bulunmaktadır. Özellikle sonbaharda alıp, arılarında ilk deneyim olarak kışlatmayı öğrenenlerin, ilkbahara kadar arı sahibi olmanın verdiği araştırma ruhu sebebiyle daha başarılı sonuçlar alınabildiği de görülmektedir.
Arıcılığın öğrenilmesi ve ekonomik olması açısından uygun bir yöntemde, küçük kovan dediğimiz 5 çerçevelik ruşetlerde arı ailesi satın almaktır.

Arılarımı nereye koyabilirim?
Arıcılığa başlamak istendiğinde en büyük problemlerden birisi arıların nereye konulacağıdır.
Kendine ait bahçeli bir evi olmayan ve şehirlerde yaşayan insanların en büyük sorunudur.
Kovanların koyulacağı yeri önceden ayarlamış olmanız gerekir. Öncelikle ulaşımınız açısından ikametinize yakın, meskûn mahalden uzak yer seçimi yapmanız gerekir. Size yakın bir köy, kendinize veya tanıdığınıza ait bir çiftlik olabilir. Köylerde yer için muhtara başvurarak yardım isteyebilirsiniz. Müstakil bir bahçeli ev bile riskli olmasına rağmen 1-2 kovan için uygun olabilir. Çalıştığınız işyeri de müsait ise uygun yerlerden birisi olabilir.

Arıcılık ekipmanlarını nereden tedarik edebilirim?
Arıcılık ekipmanları bulunduğunuz bölgedeki arıcılık ile ilgili satış yapılan işletmelerden veya internet üzerinden bulunabilir.
İlk etapta gerekecek malzemeler nelerdir sorusuna cevap bulmakta zorlanılıyor. Üstelik bu soru arıcılık malzemesi satılan yerde sorulduysa, liste daha da kabarıyor.

El demiri yerine herhangi bir tornavida bile yeterli oluyor.
Diğer gerekecek malzemeleri ihtiyaç oldukça almak daha uygun görünüyor.
Geçici olarak bazı malzemeleri çevrenizdeki arıcılardan edinebilseniz de kendinizin satın alması daha uygun olacaktır. Arıcılık malzemeleri yurtdışı fiyatlarına göre ülkemizde kalite düşüklüğü olmasına rağmen hesaplı gözükmektedir.
 
Arıcılık ile ilgili bilgi ve dokümana nasıl ulaşabilirim?
Siz eğer bu yazıyı okuyorsanız; internet üzerinden Türkçe içerikli sayıları çok olmasa da bazı sitelerden faydalanabilirsiniz. Yabancı dilin faydası her uğraşta olduğu gibi arıcılıkta da karşımıza çıkıyor. Çünkü yabancı kaynaklı bilgi ve doküman bulma şansı çok daha fazla gözüküyor. Yine de kitap edinmek isterseniz arıcılık kitapları genellikle kitapevlerinde satılmıyor olup, arıcılık malzemeleri satan yerlerden veya internet üzerinden sipariş ile alınabilir.
Unutmayınız ki tecrübe para ile satın alınamayan en pahalı değerlerdendir. Kitapta yazılanlar size referans olabilir ama uygulama sonucunu görmeden bazı konularda fikir edinmek çok zor olabilir.
Çevrenizde arıcılığı çok iyi bildiğini iddia eden veya başkaları tarafından mükemmel arıcıdır diye gösterilen herkesin gerçekte öyle olmadığını deneyimler kazandıkça anlayabilirsiniz. Çünkü uğraşılan işin komplikeliği dolayısı ile mükemmel arıcı henüz yoktur belki de olmayacaktır. Mükemmellik, ulaşamasanız dahi sizlerin peşinde koşacağı hedef olmalıdır
 
Arılarımla her zaman ilgilenmek zorunda mıyım?
Birçok hayvancılık dalında yapılacak yetiştiricilikte, yapılacak işin durumuna göre mutlaka her gün hayvanlarla ilgilenilmesi gerekirken; arıcılıkta her gün arının yapılması gereken işi yoktur. Uzun süre bakılmasa bile; hedeflerde sapmalar olmasına rağmen arılar kendi idamelerini sağlarlar.
Bahar dönemlerinde bile 3-4 günlük izinler verebilir arılar...
Başka hiçbir yetiştiricilikte bu tür bir avantaj bulamazsınız.
Dikkat edilmesi gereken birkaç konu…
* Daha önce sizi arı sokmuş ve alerji olmuşsanız, mutlaka alerji testi yaptırınız ve alerjik durumunuz varsa tedavi olunuz veya çok iyi korunma metotlarını uygulayınız.
Eğer alerjiniz yoksa arı sokmasının faydalarından yararlanınız.
(Arı zehrinin faydalarının tam olarak açıklanamamasına rağmen, yurtdışında arı zehri araştırma çalışmalarına devam edilmektedir.)
Alerjiniz varsa, uzun bir süreli tedavi olsa da yakınınızda bulunan büyük sağlık kuruluşlarının alerji merkezlerine başvurunuz.
* Çok iyi bir gözlem yapınız ve arı ailelerindeki her gelişmeyi kayıt ediniz.
* İklim değişikliklerini kayıt altına almaya çalışınız.
* Ne olursa olsun öncelikle bulunduğunuz çevreye saygılı olunuz ve kirletmek bir yana bulunduğunuz bölgeyi temizleyiniz.
* Bulunduğunuz bölgede açılacak olan her türlü arıcılık ile ilgili kurslara katılarak eğitim alıp, kurs sonu belgelerinizi alınız. Arıcılık ile ilgili toplantı, kongre, seminer vb. etkinlikleri takip ediniz.
(Her uğraşta olduğu gibi arıcılıkta da eğitim süreklidir.)
* İlk başlangıç yapıldıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki birliklere üye olunuz ve arıcılık işletmenizi tanımlatınız.
Ancak bir bulaşırsa, dünyanın en güzel uğraşlarındandır arı ailesi yönetebilmek…

Leave A Comment

Captcha